Friluftslivets år 2015 åpnet 13. januar. Over 100 arrangementer gikk av stabelen over hele landet, og tusenvis av mennesker sov ute i naturen som en del av feiringen for friluftsåret. Klima- og miljøminister Tine Sundtoft utfordret landets ordførere til å sove ute, og 213 av dem tok utfordringen!

– Vi er så stolte og glade over at nesten halvparten av alle Norges ordførere tok den store friluftsutfordringen, #nattinaturen. For en fantastisk sporty gjeng! Skal vi tro rapportene som kommer inn fra hele landet, så har disse ordførerne både hatt en hyggelig og opplevelsesrik vinternatt. Noen riktignok i hagl og andre i ulende vind, men alle med godt humør, sier Tonje Refseth, prosjektleder for Friluftslivets år 2015.

Det er en siste ordfører som har tatt utfordringen, men som ikke har sovet ute enda. Kjetil Torp, Ordfører i Vegårshei i Aust-Agder skal til pers først nå i helgen. Han skal sove ute fra fredag til lørdag, sammen med 1. Vegårshei MSK speidergruppe. Sjekk programmet for overnattingen her:  http://www.friluftslivetsar.no/arrangement/overnattingstur-pa-toppen-av-slalambakken/ Vi heier på gjengen i Vegårshei, med siste ordfører ut, og ønsker dem alle en god natt ute i det fri!

Her er ordførerne som tok utfordringen på strak arm:

  1. Andebu, Bjarne Sommerstad
  2. Asker, Lene Conradi
  3. Askim, Thor Hals
  4. Askvoll, Frida Melvær
  5. Austevoll, Renate Møgster Klepsvik (fra 9. til 10.januar)
  6. Ballangen, Anne Rita Nicklasson
  7. Bardu, Arne Nysted
  8. Beiarn, Monika Sande
  9. Bindal, Petter A. Bjørnli
  10. Birkenes, Arild Windsland
  11. Bjerkreim, Marthon Skårland
  12. Bjugn, Ogne Undertun
  13. Bodø, Ole Henrik Hjartøy
  14. Bremanger, Karl Vidar Førde
  15. Bygland, Leiv Rygg
  16. Bykle, Jon Rolf Ness
  17. Bærum, Lisbeth Hammer Krog
  18. Bø, Olav Kasland
  19. Bømlo, Odd Harald Hovland (9. til 10.januar)
  20. Dovre, Bengt Fasteraune
  21. Eid, Alfred Bjørlo
  22. Eidsberg, Erik Unaas
  23. Eidskog, Knut Gustav Woie
  24. Eigersund, Leif Erik Egaas
  25. Elverum, Erik Hanstad
  26. Enebakk, Tonje Anderson Olsen
  27. Engerdal, Lars Erik Hyllvang
  28. Etne, Sigve Sørheim
  29. Evenes, Svein Erik Kristiansen
  30. Evje og Hornnes, Bjørn Ropstad
  31. Farsund, Richard Ivar Buch
  32. Fauske, Siv Anita Johnsen Brekke
  33. Fet, John Harry Skoglund
  34. Fitjar, Wenche Tislevoll (9. til 10. januar)
  35. Fjaler, Arve Helle
  36. Fjell, Eli Årdal Berland
  37. Flekkefjord, Jan Sigbjørnsen
  38. Forsand, Ole Tom Guse
  39. Fredrikstad, Jon-Ivar Nygård
  40. Frogn, Thore Vestby
  41. Froland, Sigmund Pedersen
  42. Frosta, Johan Petter Skogseth
  43. Frøya, Berit Flåmø
  44. Førde, Ole Grotle
  45. Gaular, Mathias Råheim
  46. Gausdal, Hans Oddvar Høistad
  47. Gildeskål, Petter Jørgen Pedersen
  48. Gjerstad, KjellTrygve Grunnsvoll
  49. Gjesdal, Frode Fjeldsbø
  50. Gjøvik, Bjørn Iddberg
  51. Gratangen, Ronny Grindstein
  52. Grimstad, Hans Antonsen
  53. Grong, Skjalg Åkerøy
  54. Gulen, Hallvard S. Oppedal
  55. Halden, Thor Edquist
  56. Hamar, Morten Aspeli
  57. Hamarøy, Rolf Steffensen
  58. Hammerfest, Alf E. Jakobsen
  59. Hareid, Anders Riise
  60. Halsa, Ola Rognskog
  61. Hemne, Ståle Vaag
  62. Hemnes, Kjell Joar Petersen-Øverleir
  63. Hjelmeland, Trine Lotherington Danielsen
  64. Hobøl, Håvard Wennevold Osflaten
  65. Hole, Per R. Berger
  66. Holtålen kommune, Jan Håvard Refsethås
  67. Horten, Børre Jacobsen
  68. Hurdal, Runar Bålsrud
  69. Hurum, Monica Vee Bratlie
  70. Høylandet, Hege Nordheim-Viken
  71. Hægebostad, Ånen Werdal
  72. Hå, Mons Skrettingland
  73. Ibestad, Dag Sigurd Brustind
  74. Inderøy, Ida Stuberg
  75. Jølster, Oddmund Klakegg
  76. Kautokeino, Klemet Erland Hætta
  77. Klepp, Ane Mari Braut Nese
  78. Klæbu, Jarle Martin Gundersen
  79. Kongsberg, Vidar Lande
  80. Kongsvinger, Øystein Østgaard
  81. Kragerø, Kåre Preben Hegland
  82. Krødsherad, Olav Skinnes
  83. Kvinesdal, Jan Sigbjørnsen
  84. Kvinnherad, Synnøve Solbakken (fra fredag 9.januar til lørdag 10.januar)
  85. Kvinesdal, Svein Arne Jerstad
  86. Larvik, Rune Høiseth
  87. Lenvik, Geir-Inge Sivertsen
  88. Levanger, Robert Svarva
  89. Leikanger, Olav Lunden
  90. Lillehammer, Espen Granberg Johnsen
  91. Lillesand, Arne Thomassen
  92. Lindesnes, Janne Fardal Kristoffersen
  93. Lindås, Astrid Aarhus Byrknes
  94. Lom, Bjarne Eiolf Holø
  95. Lund, Pål Ravndal
  96. Lunner, Harald Tyrdal
  97. Luster, Ivar Kvalen
  98. Lyngdal, Jan Kristensen
  99. Lærdal, Jan Geir Solheim
  100. Lørenskog, Åge Tovan
  101. Løten, Bente Elin Lilleøkseth
  102. Malvik, Terje Bremnes Granmo
  103. Marker, Kjersti Nythe Nilsen
  104. Meland, Lars Barstad
  105. Melhus, Jorid Oliv Jagtøyen
  106. Meløy, Per Swensen
  107. Midtre Gauldal, Erling Lenvik
  108. Molde, Torgeir Dahl (sammen med Varaordfører Frøydis Austigard)
  109. Moss, Tage Pettersen
  110. Namdalseid, Steinar Lyngstad
  111. Namsos, Morten Stene
  112. Namsskogan, Stian Brekkvassmo
  113. Narvik, Tore Nysæter (12. til 13.januar)
  114. Naustdal, Håkon Myrvang
  115. Nesodden, Nina Sandberg
  116. Nesset, Rolf Jonas Hurlen
  117. Nissedal, Halvor Homme
  118. Nome, Bjørg Tveito Lundefaret
  119. Norddal, Bjørn Inge Ruset
  120. Nord-Fron, Olav Røssum
  121. Nord-Odal, Lise Selnes (fra lørdag 10.til søndag 11. januar)
  122. Nordre Land, Liv Solveig Alfstad
  123. Nore og Uvdal, Eli Hovd Prestegården
  124. Nøtterøy, Roar Jonstang
  125. Nærøy, Steinar Aspli
  126. Odda, John Opdal
  127. Oppdal, Ola Røtvei
  128. Osen, Jørn Nordmeland
  129. Osterøy, Kari Foseid Aakre
  130. Overhalla, Per Olav Tyldum
  131. Radøy, Jon Askeland
  132. Rakkestad, Ellen Solbrekke
  133. Randaberg, Bjørn Kahrs
  134. Rauma, Lars OlavHustad
  135. Rindal, Ola T. Heggem
  136. Ringebu, Erik Odlo
  137. Rissa, Ove Vollan
  138. Roan, Jan Helge Grydeland
  139. Rollag, Dag Lislien
  140. Rygge, Inger-Lise Skartlien
  141. Rømskog, Kari Pettersen
  142. Råde, René Rafshol
  143. Salangen, Sigrun W. Prestbakmo
  144. Saltdal, Finn-Obert Bentsen
  145. Sandefjord, Bjørn Ole Gleditsch
  146. Sandnes, Stanley Wirak
  147. Sel, Dag Erik Pryhn
  148. Selje, Ottar Nygård
  149. Sirdal, Jonny Liland
  150. Skaun, Jon P. Husby
  151. Ski, Anne Kristine Linnestad
  152. Skien, Hedda Foss Five
  153. Skjervøy, Torgeir Johnsen
  154. Skjåk, Rolv Kristen Øygard
  155. Skodje, Terje Vadset
  156. Snåsa, Vigdis Hjulstad Belbo
  157. Sola, Ole Ueland
  158. Solund, Ole Gunnar Krakhellen
  159. Sund, Kari-Anne Landro
  160. Sunndal, Ståle Refstie
  161. Stavanger, Christine Sagen Helgø
  162. Steigen, Asle Schrøder
  163. Steinkjer, Bjørn Arild Gram
  164. Stjørdal, Ivar Vigdenes
  165. Stokke, Erlend Larsen
  166. Stord, Liv Kari Eskeland (sover ute 9. januar, ettersom hun er på reise 13-14.)
  167. Stordal, Charles Tøsse
  168. Strand, Helge Steinsland
  169. Stor-Elvdal, Even Moen
  170. Stryn, Sven Flo
  171. Sula, Geir Ove Vegsund
  172. Suldal, Torkel Myklebust
  173. Sund, Kari-Anne Landro
  174. Surnadal, Lilly Gunn Nyheim
  175. Sveio, Ruth G. Østebøvik Eriksen (9. til 10.januar)
  176. Sykkylven, Petter Lyshol
  177. Sørfold, Lars Kristian Evjenth
  178. Sør-Fron, Ole Tvete Muriteigen
  179. Sør-Odal, Anne-Mette Øvrum
  180. Sør-Varanger, Tove Alstadsæter
  181. Tingvoll, Peder Aasprang
  182. Tinn, Steinar Bergsland
  183. Tokke, Hilde Alice Vågslid
  184. Tolga, Ragnhild Aashaug
  185. Tranøy, Odd Arne Andreassen (med forbehold)
  186. Tromsø, Jens Johan Hjort
  187. Trøgstad, Ole André Myhrvold
  188. Tydal, John Paulsby
  189. Tysnes, Kjetil Hestad (9. til 10.januar)
  190. Ullensvang Herad, Solfrid Borge
  191. Ulstein, Jan Berset
  192. Ulvik, Hans Petter Thorbjørnsen
  193. Utsira, Marte Eide Klovning
  194. Valle, Tarald Myrum
  195. Vang, Vidar Eltun
  196. Vegårshei, Kjetil  Torp (16-17. januar)
  197. Vestnes, Geir Inge Lien
  198. Vestre Toten, Leif Waarum
  199. Vinje, Arne Vinje
  200. Volda, Arild Iversen
  201. Voss, Hans Erik Ringkjøp
  202. Vågan, Eivind Holst
  203. Vågsøy, Morten Andreas Hagen
  204. Vågå, Iselin Jonassen
  205. Våler (Hedmark), Kjell Konterud
  206. Våler (Østfold), Reidar Kaabbel
  207. Ørland, Hallgeir Grøntvedt
  208. Ørsta, Rune Hovde
  209. Østre Toten, Hans Seierstad
  210. Øvre Eiker, Ann Sire Fjerdingstad
  211. Øystre Slidre, Kjell Berge Melbybråthen
  212. Åfjord, Vibeke Stjern
  213. Åmli, Reidar Saga